Egemen KALYONCU -

Zevk, heyecan, stres, gerilim,
Medya savaşları,
Bir de lobicilik,
Bir de teşvik,
Bir de maç satma iddiaları,
Her yıl ligin ikinci yarısı başlarken tekrarlanan aksiyon filmi gibi.
Bu yılın filminin en önemli aktörleri
Trabzon, Fenerbahçe, Bursa, Federasyon ve medya
Bakalım sezon bitince ligin oskarını kim kazanacak?

Trabzon

İlk devre biterken topladığı puanlarla, oynadığı futbolla ve takım olma özelliğiyle şampiyonluğun tartışmasız en büyük favorisiydi.

G. Amerikalı oyuncularının disiplinsizlikleri, savunma dörtlüsündeki sakatlıklar ve istikrarsızlık, ilk yarıda yüksek performans gösteren oyunculardaki performans düşüşleri.

Şenol Güneş’in F.Bahçe’nin kendilerine uyguladığı psikolojik savaşa karşı stres tuzağına düşmesi. Takıma oynattığı futbolu rakip takımlar çözmüş durumda. Rakibe göre taktiksel anlamda farklı bir varyasyonu yok. Oyun içerisine farklı bir müdahalede bile bulunmuyor.Sadece psikolojik motivasyonla bu iş yürümez.

Yönetimin takıma ihtiyacı olan direkt oynayacak bir iki takviye yapamaması,F.Bahçe’nin lobisel çalışmalarına karşı pasif kalması.
Konuşması , tavır göstermesi gereken yerde sessiz kalıp olur olmadık yerlerde konuşup gereksiz gerilimlere yol açması.

Taraftarın puan kayıplarında hemen yelkenleri suya indirme, bir galibiyetle her şeyin düzeldiğini umması ve gaza gelmesi.

Yerel basın her sene olduğu gibi destek yerine köstek olması.

Rakiplerde F.Bahçe’nin hem psikolojik hem de performans olarak yükselişi.

İşte bu faktörler Trabzon’un bu önemli avantajının elinden uçup gitmesine yol açtı.

Art arda kaybedilen puanlardan sonra üst üste alınan iki galibiyet moral seviyesini biraz yükseltti. Trabzon ipi ilk sırada göğüslemek istiyorsa, kendi maçlarına odaklanarak, hırsla ve hata yapmadan maçlarda sonuna dek mücadele etmeli ve sonuçta kazanmalı. Seri yaparsa mesela 5-6 maç gibi geriden takip eden takımlar mutlaka puan kaybedecektir. Makas açıldıkçaTrabzon daha rahatlayacaktır. Aksi takdirde yükselen performansıyla F.Bahçe yarışı alıp götürür. Trabzon’un elindeki en önemli avantajı önde olması ve yarışın temposunu kendisinin belirlemesidir.

YAZIYI PAYLAŞ

2 Comments for this entry

  • Sait Kaba says:

    artık önde de değiliz malesef.

  • emre ardık says:

    yok yok! yine lideriz! ayrıca admin arkadaştan üzerinde ‘haramilerin saltanatını yıkacağız’ yazılı atkıdan istiyorum. her ne pahasına olursa olsun! ve trabzonspor şampiyon olsun, biz yeniden yaşamaya başlayalım bu hayatı, en bordo en mavi haliyle!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>