Trabzonspor – Gaziantepspor maçı sonrası Hürriyet gazetesi denen paçavra’nın web sitesinde maç sonu başlığı “Trabzonspor Popov’a duacı” şeklindeydi. Tamamen kışkırtma amaçlı, alınan galibiyeti Popov’a bağlamak suretiyle Trabzonspor’un iyi oyununu gölgeleme amaçlı yapılan kasıtlı bir haber.  Açıkçası medya’nın -bir benzetme yaparsak- basında psikolojik harp teknikleriyle yalan yanlış ve art niyetli haberler yapması “basın hürriyeti” denilen kavramın irdelenmesinin çok önemli olduğunu gösteriyor. Bunu başka bir yazıda irdeleriz..

Son aylarda fenerbahçe ve işbirlikçilerinin süreci sulandırma adına söyledikleri “şike’nin saha içine yansıması veya yansımaması” kavramını Popov üzerinden açalım. Dünkü maç’a bakarak Popov Trabzonspor maçında şike yapmıştır denilebilinir mi? Popov kötüydü. Ama en fazla çok kötü oynadı, çok formsuzdu diyebiliriz. Ama saha içine bakarak Popov şike yaptı demek için elde saha dışına ait bulgular gerekir. Ve bulguların ciddi şüphe uyandıracak olması gerekir.

Saha içinde ne olduğunu bilemeyiz bu yüzden. 22 futbolcudan birtanesi olaya karışacak. Hangisi karışacak bilmiyoruz. Nasıl karışacak bilmiyoruz. Saha içi zaten hataya müsait, bir penaltı yaparsın, bir kırmızı yersin, ofsaytı bozarsın, frikik yaptırırsın, adamı kaçırırsın, topu auta atarsın, takımını hızlı hücuma çıkartmazsın vs..  Ama her ne olursa olsun milyonların izlediği, televizyonların naklen yayınladığı bir maçta oyuncunun alenen şike yaptığını veya tüm takımın şike yapmış gibi oynayacaklarını mı bekliyorsunuz?. Tape’ler gerekir ki bu bile yetmez, teknik takip, fiziki takipin görüntülerle desteklenmiş olması lazım.

Örneğin İbrahim Akın’ın tapeleri şike yapması için ceza hukukunda yeterli değildir. Spor hukuku için yeterli olabilir. Ama İbrahim Akın’ın teknik ve fiziki takibe takılan görüntüleri var ki bu değil spor hukuku açısından ceza hukuku açısından bile tamamen suç unsuru oluşturacak belgelerdir. Gelelim İbrahim Akın’ın saha içindeki görüntülerine. İbrahim Akın Fenerbahçe maçında altmış küsur dakika saha da kalmıştır. İbrahim Akın’ın fenerbahçe’ye ceza sahası dışından çektiği bir şut var’dı. Direğin yanından auta gitmiş ve İbrahim Akın’ın bu pozisyon sonrası “eyvah az daha gol olacaktı” der gibi yaptığı bir surat ifadesi. Soruyorum? Bu görüntü aylardır internette yok! Nerede bu görüntü? Bu görüntüyü kim veya kimler kaldırdı? Ama unuttukları bir yer var: http://www.acunn.com/video/mac-ozetleri/fenerbahce-2-ibb-0/16 buradan kaldırmamışlar henüz. Gözden kaçtı diye düşünüyorum. bkz: 01:34 saniye.

YAZIYI PAYLAŞ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>